Pro Musica Classica
logo PRO MUSICA CLASSICA
Arto Sakari Korpisen musiikkisivut
Arto Sakari Korpinen's music pages

Pääsivu
Hakemistot
Valikoima
Nuo kriitikot!
Linkkisivu
Palaute

 
Main page
Indexes
Selection
Those critics!
Links page
In english
Feedback

 
Moninkertainen
Curriculum vitae
 
ÄÄnilevyjä puntarissa

Arto Sakari Korpinen

"Numeroita se on. Kaikki musiikki, kun ajattelee."
 
James Joyce
 


LEVYARVOSTELUJA vuodesta 2003 lähtien
 
VANHEMPIA LEVYARVOSTELUJA– säveltäjät aakkosjärjestyksessä
 
VANHEMPIA LEVYARVOSTELUJA – levyjen otsikot aakkosjärjestyksessä

 
 
 

LEVYARVOSTELUJA vuodesta 2003 lähtien

 
Valentin Silvestrov:
 
  • Sinfonia nro 4 (1976)
  • Sinfonia nro 5 (1980–82)
     
    Sinfonia Lahti
    Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
     
    Bis (BIS-CD-1703) 2009
     
     

  • Naji Hakim:
    • Konsertto nro 1 uruille ja jousille
    • Konsertto nro 3 uruille ja jousille
    • Esquisses Grégorienne uruille
    • Påskeblomst jousille
    Jan Lehtola, Juvan kirkon urut
    Mikkelin kaupunginorkesteri
    Petri Komulainen, kapellimestari
     
    Alba (ABCD 285) 2009
     
     

    Joseph Haydn:
    • Viulukonsertto G-duuri
    • Viulukonsertto A-duuri
    • Viulukonsertto C-duuri
    Elina Vähälä, viulu
    Virtuosi di Kuhmo
     
    Alba (ABCD 272) 2009
     
     


     
    Naxos-helmiä
     
    John Antill:
    • Corroboree
    • An Outback Overture
    New Zealand Symphony Orchestra
    James Judd, kapellimestari
     
    Naxos (8.570241) 2008
     
     
    Einojuhani Rautavaara:
    • Apoteoosi (Sinfonian nro 6 "Vincentiana" uudistettu 4. osa)
    • Manhattan-trilogia
    • Sinfonia nro 8 "Matka"
    New Zealand Symphony Orchestra
    Pietari Inkinen, kapellimestari

     
    Naxos (8.570241) 2008
     
     

    Einojuhani Rautavaaran
    urkuteosten kokonaislevytys
    • Annunciations – konsertto uruille, vaskikvintetille ja sinfoniselle puhallinorkesterille
    • Hymnus, trumpetille ja uruille
    • Toccata (1. ja 2. versio)
    • Laudatio trinitatis
    • Häämarssi
    • Ta tou theou
    Jan Lehtola, urut
    Touko Lundell, trumpetti
    Kaartin Soittokunta
    Eljas Seppälä, kapellimestari

     
    Alba (ASCD 265) 2008

     

    Sinfoniasta konsertto
     
    Sergei Rahmaninov – Alexander Warenberg:
    Pianokonsertto nro "5"
     
    Wolfram Schmitt-Leonardy, piano
    Ostravan Janácek-filharmonia
    Theodore Kuchar, kapellimestari

     
    Brilliant Classics 2008

     


     
    Gustav Mahler:
    Sinfonia nro 5
     
    Orquesta Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar
     
    Gustavo Dudamel, kapellimestari
     
    Deutsche Grammophon 2008

     
     
    Fiesta
    • Revueltas: Sensemayá
    • Carreño: Margariteña
    • Estévez: Mediodia en el Llano
    • Márquez: Danzón nro 2
    • Romero: Fuga con Pajarillo
    • Ginastera: Estancia
    • Castellanos: Santa Cruz de Pacairigua
    • Bernstein: Mambo
    Orquesta Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar
     
    Gustavo Dudamel, kapellimestari
     
    Deutsche Grammophon 2008

     

    Myrsky tunturilla
     
    Kalevi Aho:
    Sinfonia nro 12,
    "Luosto-sinfonia"
     
    Sinfonia Lahti
    Lapin kamariorkesteri
    John Storgårds, kapellimestari
    Taina Piira, sopraano
    Aki Alamikkotervo, tenori
    Hannu Lehtonen, saksofoni
     
    Bis 2008

     

    François Couperin:
    • Avec La Basse Chifrée Mr.F.C. (1728)
      1. ja 2. sarja
       
    • Les Goûts Réunis (1724)
      10., 12. ja 13. konsertto
    Markku Luolajan-Mikkola, bassogamba
    Mikko Perkola, bassogamba
    Aapo Häkkinen, cembalo
     
    Avie 2007
     

    Johann Sebastian Bach:
    • Chaconne d-molli
      (sov. Busoni & Middelschulte)
    • Preludi ja fuuga b-molli
      (sov. O. Merikanto)
    • Kromaattinen fantasia ja fuuga d-molli
      (sov. Reger)
    • Preludi a-molli (sov. O. Merikanto)
    • Preludi g-molli (sov. O. Merikanto)
    Johann Sebastian Bach &
    Charles-Marie Widor:
    • Bach's Memento
    Jan Lehtola
    Kuusankosken kirkon Wegelius-urut
     
    SACD Alba 2006
     

    Jean Sibelius
    • Kuusi humoreskia op. 87 & op. 89
    • Kaksi serenadia op. 69
    • Sarja viululle ja jousiorkesterille op. 117
    • Joutsikki, sarja orkesterille
    Tapiola Sinfonietta
    Pekka Kuusisto, viulusolisti ja kapellimestari
     
    SACD Ondine 2006
     


    Camille Saint-Saëns:

    • Kolme preludia ja fuugaa op. 99
    • Fantasia (ilman opusnumeroa)
    • Fantasia op. 101
    • Fantasia op. 157
    • Kolme preludia ja fuugaa op. 109
    Jan Lehtola
    Mäntän kirkon J.L. van den Heuvel -urut
     
    SACD Alba 2006
     


    Portraits
    • Pehr Henrik Nordgren: Pelimannimuotokuvia
    • Max Bruch: Serenadi jousille
    • Béla Bartók: Romanialaisia kansantansseja
    • Aulis Sallinen: Aspekteja Peltoniemen Hintrikin surumarssista
    • Einojuhani Rautavaara: Pohjalainen polska
    • Edvard Grieg: Kaksi melodiaa jousille
    • Pekka Jalkanen: Viron orja
    Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
    Juha Kangas, kapellimestari
     
    Alba 2005
     

    Ahmas & Pasquet
    • Ahmas, Pasquet, Gershwin, Ellington
    Lahden vaskikvintetti:
    Juha Untala, trumpetti
    Tomi Nietula, trumpetti
    Heikki Keski-Saari, käyrätorvi
    Antti Autio, pasuuna
    Juha Salmela, tuuba
     
    Luis Pasquet, piano
    Markku Krohn, rummut
    Hannu Lehtonen, alttosaksofoni
     
    Sinifonia 2005
     

    Einojuhani Rautavaara:
    • Garden of Spaces (Tilatarha)
    • Klarinettikonsertto
    • Cantus Arcticus
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Leif Segerstam
    Richard Stoltzman, klarinetti
     
    Ondine 2005
     

    Jean Sibelius:
    • Kvintetto d-molli
    • Ljunga Wirginia -kvartetto
    • Scherzo e-molli
    • Andante cantabile Es-duuri
    • Kvartetto g-molli
    • Kvartetto c-molli
    Jaakko Kuusisto, viulu
    Satu Vänskä, viulu
    Taneli Turunen, sello
    Folke Gräsbeck, piano
    Peter Lönnqvist, piano
    Harri Viitanen, harmoni
     
    Bis 2004
     


    Turun Mikaelinkirkon urut 2002
    • Sousa: The Liberty Bell
    • Bach: Toccata d-molli
    • Bach: Passacaglia c-molli
    • Asko Hyvärinen: Consortium
    • Bonnet: Variations de concert
    • Boëllmann: Toccata
      ym.
    Marko Hakanpää, urut
    Eeva Paajanen, urut
    Ari-Pekka Mäenpää, lyömäsoittimet

     
    Mils 2003
     

    Einar Englund:
    • Pianokvintetto
    • Jousikvartetto
    Sinfonia Lahti Chamber Ensemble:
    Peter Lönnqvist, piano
    Ulla-Maija Hallantie, viulu
    Jaakko Kuusisto, viulu
    Jyrki Lasonpalo, viulu
    Anu Airas, alttoviulu
    Anna Kreetta Turunen, alttoviulu
    Ilkka Pälli, sello
     
    Bis 2004
     

    Christopher Rouse:
    • Der gerettete Alberich
    • Rapture
    • Viulukonsertto
    Evelyn Glennie, lyömäsoittimet
    Cho-Liang Lin, viulu
    Helsingin kaupunginorkesteri
    Leif Segerstam
     
    Ondine 2004
     

    John Corigliano:
    • Sinfonia nro 2 jousiorkesterille
    • The Mannheim Rocket
    Helsingin kaupunginorkesteri
    John Storgårds
     
    Ondine 2004
     

    Johann Sebastian Bach:
    • Konsertto a-molli huilulle, viululle ja klaveerille BWV 1044
    • Brandenburgilainen konsertto nro 5 D-duuri BWV 1050
    • Italialainen konsertto F-duuri BWV 971 
    Murray Perahia, piano
    Jaime Martin, huilu
    Kenneth Sillito, viulu
    Jakob Lindberg, teorbo
    Academy of St. Martin in the Fields
     
    Sony 2003
     

    Anton Bruckner:
    • Sinfonia nro 4 "Romanttinen" (Nowakin laitos)
    Orchestre de Paris
    Christoph Eschenbach
     
    Ondine 2004
     

    Heitor Villa-Lobos:
    • 12 Etudes (alkuperäisversio 1928)
    Leo Brouwer:
    • Estudios sencillos
    Timo Korhonen, kitara
     
    Ondine 2004
     

    Wolfgang Amadeus Mozart:
    • Viulukonsertto nro 3 G-duuri
    • Viulukonsertto nro 4 D-duuri
    • Viulukonsertto nro 5 A-duuri
    Pekka Kuusisto, viulu
    Tapiola Sinfonietta
    Olli Mustonen
     
    Ondine 2003
     

    Felix Blumenfeld:
    • Etude de concert op.24
    • Souvenur douloureux op.2:2
    • Deux Nocturnes op.6
    • Suite Polonaise op.23
    • 10 Moments lyriques op.27
    • Deux Moreaux op.37
    Jouni Somero, piano
     
    FC-Records 2003
     

    Johann Sebastian Bach:
    • 12 preludia ja fuugaa kokoelmasta Das wohltemperierte Klavier I
    Dmitri Shostakovitsh:
    • 12 preludia ja fuugaa kokoelmasta 24 preludia ja fuugaa op.87
    Olli Mustonen, piano
     
    Ondine 2003
     

    Modest Musorgski:
    • Näyttelykuvia
    Pjotr Tshaikovski:
    • Andante cantabile
    Trio Fratres
     
    Alba 2003
     


    VANHEMPIA LEVYARVOSTELUJA– säveltäjät aakkosjärjestyksessä

    Kalevi Aho:
    Kvintettoja puhaltimille ja jousille
    Lahden kamarimusiikkiseura
     
    Kalevi Aho:
    Sinfonia nro 4
    Kiinalaisia lauluja

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä
    Tiina Vahevaara, sopraano

     
    Kalevi Aho:
    Sinfonia nro 2
    Sinfonia nro 7, Hyönteissinfonia

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Ludwig van Beethoven:
    Sonaatteja sellolle ja pianolle
    Arto Noras, sello
    Bruno Rigutto, piano

     
    Ludwig van Beethoven:
    Sävellyksiä sellolle ja pianolle
    Anssi Karttunen, sello
    Tuija Hakkila, fortepiano

     
    Frédéric Chopin:
    Pianosävellyksiä
    Janne Mertanen, piano
     
    Claude Debussy:
    Etydit
    Camille Saint-Saëns:
    Kaksi etydiä
    Margit Rahkonen, piano
     
    Uuno Klami:
    Pyörteitä, baletin I näytös
    (sov. Kalevi Aho)
    Viulukonsertto
    Suomenlinna, alkusoitto

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä
    Jennifer Koh, viulu

     
    Aimo Känkänen:
    Concertante - sävellyksiä uruille ja jousille
    FinEst-kvartetti
    Päijät-Hämeen konservatorion kamariorkesteri
    Esa Heikkilä
    Maija Lehtonen, urut
    Pauli Pietiläinen, urut

     
    Aimo Känkänen:
    Nocturne - urkusävellyksiä
    Birgitta Forsman, urut
    Kalevi Kiviniemi, urut
    Aimo Känkänen, urut
    Pauli Pietiläinen, urut
    Tapio Tiitu, urut
    Kari Karjalainen, trumpetti

     
    Franz Liszt:
    Urkusävellyksiä ja -sovituksia
    Kalevi Kiviniemi
     
    Leevi Madetoja:
    Okon Fuoko, orkesterisarja
    Sinfoninen sarja orkesterille
    Barcarola

    Oulun kaupunginorkesteri
    Arvo Volmer

     
    Gustav Mahler:
    Das Lied von der Erde
    Monica Groop, mezzosopraano
    Jorma Silvasti, tenori
    Lahden kamarimusiikkiseura
    Osmo Vänskä

     
    Gustav Mahler:
    Das Lied von der Erde
    Birgit Remmert, altto
    Hans Peter Blochwitz, tenori
    Ensemble Musique Oblique
    Philippe Herreweghe

     
    Bohuslav Martinu:
    Kamarimusiikkia
    Lahden kamarimusiikkiseura
     
    Felix Mendelssohn:
    Nuoruudenteoksia
    Jyväskylän kamariorkesteri
    Heikki Rautasalo
    Sakari Tepponen, viulu

     
    Wolfgang Amadeus Mozart:
    Pianosonaatteja
    Tuija Hakkila, fortepiano
     
    Olli Mustonen:
    Konsertto kolmelle viululle ja orkesterille
    Nonetot nro 1 ja 2
    Pieni sarja sellolle ja jousille
    Sammakot tanssivat lumpeen lehdellä sellolle ja jousille

    Tapiola Sinfonietta
    Olli Mustonen
    Pekka Kuusisto, viulu
    Jaakko Kuusisto, viulu
    Elisabeth Batiashvili, viulu
    Martti Rousi, sello

     
    Selim Palmgren:
    Varhaisia ja keskikauden pianosävellyksiä
    Izumi Tateno, piano
     
    Luis Pasquet:
    Kolme harmaata tangoa
    Herra Tuuba vierailee Pariisissa
    Kolme konserttitangoa
    Maalaismilonga
    Vanha karnevaali
    Olipa kerran...
    Toukokuu

    Lahden vaskikvintetti
    Luis Pasquet, piano
    Hannu Lehtonen, alttosaksofoni

     
    Francis Poulenc:
    Urkukonsertto
    Camille Saint-Saëns:
    Sinfonia nro 3 "Urkusinfonia"
    Potentia Sinfonica
    Esa Heikkilä
    Kalevi Kiviniemi, urut

     
    Einojuhani Rautavaara:
    Sinfonia nro 7 (Valon enkeli)
    Dances with the Winds
    Cantus arcticus

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Einojuhani Rautavaara:
    Sinfonia nro 7 (Valon enkeli)
    Ilmestyksiä

    Helsingin kaupunginorkesteri
    Leif Segerstam
    Kari Jussila, urut

     
    Robert Schumann:
    Liederkreis
    Frauenliebe und -leben

    Soile Isokoski, sopraano
    Marita Viitasalo, piano

     
    Jean Sibelius:
    Kullervo
    Sinfonia Lahti
    Ylioppilaskunnan Laulajat
    Osmo Vänskä
    Lilli Paasikivi, mezzosopraano
    Raimo Laukka, baritoni
     
    Jean Sibelius:
    Sinfonia nro 1 e-molli
    Sinfonia nro 4 a-molli

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Jean Sibelius:
    Sinfonia nro 5 Es-duuri
    - alkuperäinen versio (1915)
    - lopullinen versio (1919)

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Jean Sibelius:
    Sinfonia nro 5 Es-duuri, alkuperäinen versio
    Satu, alkuperäinen versio

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Jean Sibelius:
    Sinfonia nro 6
    Sinfonia nro 7 C-duuri
    Tapiola

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Jean Sibelius:
    Lemminkäissarja
    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Jean Sibelius:
    Jokamies, musiikki Hugo von Hofmannsthalin  näytelmään
    Belsazarin pidot, musiikki Hjalmar Procopén näytelmään
    Kreivittären muotokuva, melodraama

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Jean Sibelius:
    Kolme osaa Karelia-musiikista
    Musiikki näytelmään Kuningas Kristian II
    Musiikki näytelmään Pelléas ja Melisande

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä
    Raimo Laukka, baritoni
    Anna-Lisa Jakobsson, mezzosopraano

     
    Jean Sibelius:
    Metsänhaltija, sinfoninen runo
    Metsänhaltija, melodraama
    Yksinäinen latu, melodraama
    Joutsikki, musiikki August Strindbergin näytelmään

    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä
    Lasse Pöysti, lausunta

     
    Jean Sibelius:
    Karelia-sarja
    Satu
    Pohjolan tytär
    Valse triste
    Finlandia

    Tampereen kaupunginorkesteri
    Tuomas Ollila

     
    Jean Sibelius:
    Pianosävellyksiä
    Ralf Gothoni
     
    Jean Sibelius:
    Pianosävellyksiä
    Risto Lauriala
     
    Jean Sibelius:
    Urkusävellyksiä ja -sovituksia
    Kalevi Kiviniemi
     
    Richard Wagner:
    Oopperamusiikkia uruilla
    Kalevi Kiviniemi
     
     
     

    VANHEMPIA LEVYARVOSTELUJA – levyjen otsikot aakkosjärjestyksessä

    Astra Brass Septett und Orgel
    Vaskiseitsikko Astra
    Kari Karjalainen
    Kalevi Kiviniemi, urut

     
    The Battle
    Kalevi Kiviniemi, urut
     
    Best of Izumi Tateno
    Izumi Tateno, piano
     
    Chicago Concert
    Kalevi Kiviniemi,
    Chicagon yliopiston Rockefeller-muistokappelin urut

     
    Contrasts
    Pjotr Tshaikovski: Serenadi jousille
    Béla Bartók: Divertimento

    Helsingin juniorijouset
    Csaba ja Géza Szilvay

     
    Dreaming in the wind
    suomalaisia kansanlauluja
    Kari Karjalainen, trumpetti
    Anniina Karjalainen, trumpetti
    Kalevi Kiviniemi, urut

     
    Elämän lähde
    (valikoima hengellisiä lauluja)
    Hannu-Heikki Hakulinen, baritoni
    Kalevi Kiviniemi, Lahden Ristinkirkon urut

     
    Fanfare
    Kari Karjalainen, trumpetti
    Kalevi Kiviniemi, urut

     
    Harp and Organ
    Kirsi Kiviharju, harppu
    Kalevi Kiviniemi, urut

     
    Improvisation
    Kalevi Kiviniemi, Stuttgartin Matteuksenkirkon urut
     
    Jupiter
    Kari Karjalainen, trumpetti
    Kalevi Kiviniemi, urut

     
    Joulun ihmemaa
    Lahden kaupunginorkesterin ja
    Osmo Vänskän  joululevy
    Mukana Terhi Hildénin valmentama
    Laulupuu-kuoro

     
    Kangasniemen urut
    Kalevi Kiviniemi,
     
    Die Kunst des Arrangements
    Kalevi Kiviniemi, Franfurtin Pyhän Nikolauksen kirkon urut
     
    Mi Buenos Aires querido
    (Argentiinalaisia tangoja)
    Daniel Barenboim, piano
    Rodolfo Mederos, bandoneon
    Héctor Console, kontrabasso

     
    A Night at the Opera
    Matti Raekallio, piano
     
    Nordic Sounds
    Edvard Grieg: Holberg-sarja
    Carl Nielsen: Pieni sarja
    Ingvar Lidholm: Musiikkia jousille
    Einar Englund: Sinfonia nro 4

    Helsingin juniorijouset
    Csaba ja Géza Szilvay

     
    Ranskalaisia pianoetydejä
    Margit Rahkonen
     
    Ranskalaista urkumusiikkia
    (mm. Poulencin urkukonsertto)
    Kalevi Kiviniemi, urut
    Moskovan kamariorkesteri
    Constantine Orbelian

     
    Solistiseitsikko Astra
    Johtajana Kari Karjalainen
     
    Suomalaisia huilukonserttoja
    Einojuhani Rautavaara: Dances with the Winds
    Leonid Bashmakov: Impressioni marine
    Aulis Sallinen: Kamarimusiikki II
    Tauno Marttinen: Concerto espagnole

    Petri Alanko, huilut
    Lahden kaupunginorkesteri
    Osmo Vänskä

     
    Trumpettikonserttoja
    Aleksandr Arutjunjan: Trumpettikonsertto
    Aleksandr Goedicke: Trumpettikonsertto
    Eino Tamberg: Trumpettikonsertto
    Sergei Vasilenko: Trumpettikonsertto

    Jouko Harjanne, trumpetti
    Kuopion kaupunginorkesteri
    Pekka Savijoki

     
    Under the Sky of Paris
    (ranskalaista urkumusiikkia)
    Kalevi Kiviniemi, Helsingin Kallion kirkon urut
     
    Via
    (valikoima tunnelmallista sellomusiikkia)
    Marius Järvi, sello
    Kalevi Kiviniemi, Lahden Ristinkirkon urut

     
    Virolaista pianomusiikkia
    Lauri Väinmaa, piano
     
    The Wonderful World of the Organ
    (valikoima suosittua urkumusiikkia)
    Pauli Pietiläinen, Turun tuomiokirkon urut

    ASK
     
    Copyright © 2009 Arto Sakari Korpinen